PLZEŇSKO

Včelaři, hasiči, lékaři, bezpečnost v obcích. Kraj vyhlašuje dotační programy

Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu s názvem „Podpora jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí Plzeňského kraje (PK) 2025“, v němž je alokováno 31,3 milionů Kč. To je téměř o 9 mil. více oproti r. 2024.


Tento dotační titul je určen pro obce, které zřizují jednotky požární ochrany. Spolková činnost v oblasti požární ochrany je z rozpočtu PK financována jiným způsobem. 

„Jsem upřímně rád, že kraj podpoří naše hasiče, kteří si teď i na malých obcích budou moci dovolit pořídit kvalitnější a novější vybavení, případně můžou peníze využít na modernizaci zázemí apod. Jako hejtman jsem si dobře vědom, že jsou to právě dobrovolní hasiči, na které se mnohdy musí naši občané v případě potřeby spolehnout a současně dobrovolní hasiči se často zásadním způsobem podílí na společenském životě našich obcí,“ říká hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan.

Program zahrnuje sedm následujících dotačních titulů: 

Příspěvek na nákup nového dopravního automobilu (max. výše je 400 000 Kč), Příspěvek na nákup nového požárního přívěsu pro hašení (max. výše je 150 000 Kč), Příspěvek na nákup nové cisternové automobilové stříkačky (nákup nové cisternové automobilové stříkačky obci kraj spolufinancuje částkou 1 mil. Kč), Příspěvek na opravy cisternové automobilové stříkačky většího rozsahu (max. výše 1 mil. Kč s maximální finanční spoluúčastí kraje 50%), Příspěvek na opravy menšího rozsahu u cisternové automobilové stříkačky nebo rychlého zásahového automobilu (max. 400 000 Kč s maximální finanční spoluúčastí kraje 50%), Příspěvek na pořízení přenosné motorové stříkačky (tento příspěvek je určen pouze pro JSDHO, které dosud nejsou vybaveny PMS, jejichž stáří nepřevyšuje 10 let. Finanční podpora může dosáhnout max. 70 % z celkových nákladů skutečně vynaložených. Max. výše příspěvku pro jednu JSDHO je 200 000 Kč.), Příspěvek na vybavení a opravy neinvestiční povahy (je určen na nákup a opravy požární techniky a věcných prostředků požární ochrany. Max. výše příspěvku je 80 000 Kč s maximální finanční spoluúčastí kraje 50%.)

Žádosti je třeba podat do 31. 3. 2025. Projednání podpory z tohoto programu se předpokládá na schůzi Rady Plzeňského kraje plánované na 26. 5. 2025.

Podpora obcí při zajišťování bezpečnosti 2025

V souvislosti s proměnou bezpečnostní situace v kraji, například s nárůstem počtu zaměstnaných cizinců v průmyslových zónách schválila Rada kraje také vyhlášení dotačního programu s názvem „Podpora obcí Plzeňského kraje při zajišťování bezpečnosti 2025“. 

„Bezpečnost a celkově pocit bezpečí našich občanů je pro mě zásadním tématem, kterému se musíme jako kraj věnovat. A zejména pokud jde o bezpečnost na veřejných prostranstvích. Díky dotačnímu titulu, ve kterém je připraveno pro obce 12 milionů korun, můžeme zajistit také větší ochranu tzv. měkkých cílů, jako jsou například budovy škol či obecní úřady,“ upřesnil hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan.

Finanční podpora se poskytuje maximálně do výše 75 % celkových nákladů na realizaci projektu v případě obcí s počtem obyvatel do 2 000, u ostatních obcí maximálně do výše 50 %. Přijaté žádosti posoudí a vyhodnotí hodnotící komise jmenovaná Radou PK, ve které bude zastoupena i Policie ČR. Kritériem pro hodnocení žádostí bude závažnost bezpečnostní situace na území obce, připravenost a účelnost projektu.

Projednání rozdělení podpory z tohoto programu se opět předpokládá na schůzi Rady Plzeňského kraje plánované na 26. 5. 2025.

Podpora včelařství 

Pro podporu včelařství na území Plzeňského regionu schválila Rada PK vyhlášení dotačního programu s názvem „Podpora včelařství (2025)“. Alokováno je v něm 2,9 mil. Kč a jeho platnost je po dobu jednoho roku. Žadatelem může být právnická osoba, tj. Český svaz včelařů (ČSV) působící v Plzeňském kraji. Ten přerozdělí získané finanční prostředky konkrétním včelařům (konečným příjemcům) a následně předloží poskytovateli vyúčtování ve stanoveném termínu dle schválených Pravidel. 

„Každoroční alokací finančních prostředků z krajského rozpočtu do tohoto dotačního titulu dává Plzeňský kraj včelařům jasný vzkaz, že jsou pro něj velice důležití. Pomáhá jim už od roku 2008 a  sečteme-li tyto peníze od roku 2008 až po rok letošní, pak tato částka atakuje hranici 38 milionů korun,“ upozornil Petr Fišer, člen rady kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství. 

Jak dále upřesnil, už pro rok 2024 byla alokovaná částka navýšena z 2,5 mil. Kč na 2,9 mil. Kč a navýšeny byly položky konečným žadatelům o 500 Kč na nástavkový úl (na 3.000 Kč) a začínajícím včelařům dále o 500 Kč na pomůcky a vybavení (na 2.500 Kč). Podpořeno bylo za období 2008-2024 celkem 3205 včelařů. „Také letos je dotace určena na nové nástavkové úly, pomůcky a vybavení pro začínající a stávající včelaře včelařící ve správním obvodu Plzeňského kraje,“ doplnil P. Fišer.

Dotační program bude vyhlášen na úřední desce a portálu Plzeňského kraje a prostřednictvím softwarové aplikace eDotace  do 31. ledna 2025. Termín pro podávání žádostí je stanoven od 3. 3. 2025 do 9. 3. 2025. 

Program Zdravá krajina 2025

Rada kraje schválila vyhlášení dotačního programu „Zdravá krajina 2025“, v němž jsou na letošní rok alokovány 4 mil. Kč. Tento dotační program je  zaměřen na podporu regionálních projektů, činnosti a opatření, která napomůžou ke zlepšení stavu přírodního prostředí Plzeňského kraje a k adaptaci na změnu klimatu. Čerpat finanční podporu kraje bude možné na dva dotační tituly, a to: ‚Zvyšování druhové rozmanitosti, ochrana druhů, biotopů a stanovišť, arboristická ošetření významných stromů 2025‘ a ‚Výsadba dřevin 2025‘.

V rámci titulu ‚Zvyšování druhové rozmanitosti, ochrana druhů, biotopů a stanovišť, arboristická ošetření významných stromů 2025‘, v němž jsou k dispozici 2 mil. Kč, bude možné žádat o podporu projektů zaměřených na praktická opatření ke zvyšování, případně zachování druhové rozmanitosti, ochranu biotopů a stanovišť zvláště chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Dále na údržbu významných stromů a jejich skupin v zastavěném území sídel a ve volné krajině, anebo na iniciativy vedoucí k zachování původních krajových odrůd ovocných dřevin a údržba extenzivních (neprodukčních) sadů ve volné krajině se zaměřením na původní krajové odrůdy ovocných dřevin.

V titulu ‚Výsadba dřevin 2025‘, v němž jsou rovněž alokovány 2 mil. Kč, půjde o podporu projektů zaměřených na výsadbu dřevin ve volné krajině, s místně vhodnou geograficky původní druhovou skladbou listnatých nebo ovocných dřevin a jejich skupin, včetně výsadby přímo na zemědělských pozemcích využívaných k pasení zvířat nebo k pěstování plodin. Dále projektů zakládání a obnovy extenzivních (neprodukčních) sadů ve volné krajině se zaměřením na původní krajové odrůdy ovocných dřevin a na zakládání nebo obnovu větrolamů a trvalých rozčleňovacích pásů s dřevinami.

Příjem žádostí bude probíhat od 3. 3. 2024 do 14. 3. 2024. 

Podpora zemědělské činnosti v PK 2025

Další dotační program schválený Radou kraje je „Podpora zemědělské činnosti PK 2005“. Tento dotační program obsahuje dva dotační tituly, a to dotační titul A - Investice do nemovitostí pro prvovýrobu a dotační titul B - Investice do technologií pro zhodnocení prvovýroby. Alokováno je v něm 6 mil. Kč. Výše dotace bude poskytována do 60 % uznatelných nákladů, celkem však max. 200 000 Kč. 

Příjem žádostí je předpokládán od 22. 3. 2025 do 12. 4. 2025 prostřednictvím aplikace eDotace.

Vyhlášení podpory domácí hospicové péče

Rada schválila vyhlášení dotačního programu pro zvýšení dostupnosti domácí hospicové péče „Podpora domácí hospicové péče v Plzeňském kraji 2025“. Celkem bude do tohoto programu alokována částka 3 mil. Kč. Program bude zveřejněn na úřední desce kraje dne 24. 1. 2025. Lhůta pro podání žádostí je stanovena od 25. 2. 2025 do 31. 3. 2025.

„Cílem podpory je umožnit nevyléčitelně nemocným v terminálním stádiu života, aby důstojně dožili v domácích podmínkách, ve vlastním sociálním prostředí. Jde o nepřetržitou, odbornou péči 24 hodin denně, a to u klientů, kteří se nachází v pokročilé nebo konečné fázi onemocnění. U takovýchto pacientů byly zpravidla vyčerpány všechny možnosti klasické léčby a pokračuje pouze léčba symptomatická s cílem minimalizovat bolest a zmírnit všechny potíže vyplývající ze základní diagnózy i jejích komplikací a zohledňující biologické, psychologické a sociální potřeby nemocného,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup. Domácí hospicové služby zahrnují jak paliativní péči o klienty, tak i psychosociální a duchovní podporu poskytovanou klientovi i celé rodině, kterou zajišťuje multidisciplinární tým složený ze zdravotnických i nezdravotnických pracovníků. „Součástí služeb poskytovaných v rámci domácí hospicové péče je také zaučení pečujících v péči o pacienta, péče o zemřelého pacienta a podpora rodiny po úmrtí pacienta,“ doplňuje Tomáš Soukup. Podpora hospicové péče je vyhlašována od roku 2016 a je určena pro poskytovatele zdravotních služeb, kteří na území Plzeňského kraje poskytují hospicovou péči.

Podpora primární péče – vzniku a udržitelnosti ordinací praktiků, pediatrů a zubařů

Schválením vyhlášení programu Podpora primární péče v Plzeňském kraji 2025 budou moci i letos žadatelé v prvním kole využít alokovanou částku 2 mil. Kč na zajištění dostupnosti poskytování zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění. „Jde o zajištění péče v oborech všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, pediatrie a zubní lékařství, a to tam, kde je v našem kraji zajištěna nedostatečně nebo dokonce hrozí, že přestane být zcela poskytována. V praxi jde o podporu nových ordinací tedy jejich vznik, nebo také na provoz stávajících ordinací a případné rozšíření pracovišť,“ vysvětluje náměstek hejtmana Tomáš Soukup.  Ordinace musí podle něj mít minimální ordinační dobu 20 hodin týdně. Do počtu těchto hodin se nezapočítávají hodiny z jiného pracoviště pod stejným poskytovatelem – žadatelem. 

Podávání žádostí bude možné přes aplikaci eDotace 25. 2. – 30. 4. 2025, na jednoho příjemce může být poskytnuta částka max. 500 tis. Kč.