ZLÍNSKO

Středoškolské přijímačky - gymnázia nabízejí volná místa

Žáci devátých tříd v regionu se připravují na druhé kolo přijímacího řízení na střední školy. Gymnázium ve Valašských Kloboukách plánuje přijmout dalších 16 žáků. Podobně Gymnázium Jana Pivečky ve Slavičíně má 12 volných míst.


Žáci devátých tříd v regionu se připravují na druhé kolo přijímacího řízení na střední školy. Gymnázium ve Valašských Kloboukách plánuje přijmout celkem 60 žáků do prvního ročníku čtyřletého studia, z nichž 44 již přijali. Zbývající místa jsou otevřena pro uchazeče v druhém kole.

Podle ředitele Jaroslava Šůstka není tato situace ve Valašských Kloboukách neobvyklá. „Každoročně vypisujeme druhé kolo, protože nám většinou od deseti do dvaceti míst zbývá,“ uvedl. Důvodem je dle jeho názoru poloha města. Většinu studentstva tvoří místní obyvatelé, zatímco zájem z větších měst, jako je Zlín, je minimální.

Podobně je tomu na Gymnáziu Jana Pivečky ve Slavičíně, kde ještě zbývá dvanáct volných míst. Ředitelka Libuše Pavelková nastínila, že studenti z okolí Zlína tradičně dávají přednost tamním gymnáziím a dojíždění jim nevadí.

Školy budou i ve druhém kole rozhodovat na základě výsledků z jednotné přijímací zkoušky. V prvním kole ve Zlínském kraji uspělo 6 146 uchazečů, což představovalo 94 procent z celkového počtu přihlášených. Přitom je stále volných 1 427 míst na čtyřletých a kratších oborech, z toho více než 900 na veřejných a téměř 500 na soukromých školách.

Školy mohou pro druhé kolo vytvořit vlastní kritéria. Ve Valašských Kloboukách například nastavili minimální počet bodů na 40. Výsledky z prvního kola již ukázaly značné rozdíly mezi uchazeči, pokud jde o počty potřebných bodů na různých gymnáziích v regionu.

Krajská radní Jindra Mikuláštíková by ráda viděla jasně daný minimální počet bodů při přijímacím řízení, ale upozorňuje na potřebu pečlivé přípravy testů, které by skutečně reflektovaly rozdílné schopnosti žáků.

Některé školy již nastavují své vlastní hranice pro přijetí. Například soukromé gymnázium Orbis ve Zlíně stanovilo, že pro úspěšné absolvování druhého kola potřebují uchazeči dosáhnout alespoň 15 bodů v matematice a 15 v češtině.

V regionu mají deváťáci možnost výběru z 31 středních škol pro maturitní obory a 23 škol pro obory bez maturity. Zajímavou novinkou je nové Technické lyceum v rámci SPŠ polytechnické – Centrum odborné přípravy Zlín, které se zaměřuje na technologii a design obuvi a plastových výrobků.

Ředitel Střední průmyslové školy Otrokovice Libor Basel upozorňuje, že zájem o lycea stále roste, a to především díky tomu, že školy aktivně propagují praxe a stáže spojené s výukou specifických odborností, například aplikované chemie.