PLZEŇSKO

Starostové jižního Plzeňska se potkali s Radou kraje ve Stodě

Dalším místem setkání Rady Plzeňského kraje se starosty a starostkami obcí Plzeňského kraje byl ve čtvrtek 16. ledna Stod. Ve zdejším Kulturním domě se tu sešlo ze 110 pozvaných téměř 50 představitelů měst a obcí okresu Plzeň-jih.


 Stejně jako ve třech předchozích okresech Rokycany, Domažlice a Klatovy jim jedenáctičlenná Rada Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Kamalem Farhanem představila  oblasti své působnosti a záměry pro další období a upozornili je na možnosti využívat finanční podporu kraje prostřednictvím dotačních titulů.

I tentokrát hejtman Kamal Farhan sdělil starostům, že do jeho působnosti spadá především oblast krizového řízení. V této souvislosti vyzdvihl, že Plzeňský kraj oproti letům předchozím výrazně navýšil peníze pro profesionální a dobrovolné hasiče, a to o 14 milionů Kč více než v roce minulém. Na podporu dobrovolných jednotek hasičů zřizovaných obcemi je podle jeho slov pro rok 2025 určeno 31, 3 mil. Kč, což je   o necelých 9 mil. více oproti r. 2024. Označil to za správný krok, protože ať už profesionální tak i dobrovolní hasiči si maximální podporu zaslouží. Díky ní budou moci modernizovat hasičskou techniku a rozvíjet hasičský sport. Zopakoval také, že Plzeňský kraj může díky tomu, že byly uzavřeny smlouvy s největší českou zdravotní pojišťovnou pro krajské nemocnice na pět let, garantovat občanům zajištění zdravotní péče v současné struktuře. A zmínil, že Plzeňský kraj počítá ve Stodské nemocnici s výstavbou urgentního příjmu. Zahájení prací je plánováno ve 4. čtvrtletí tohoto roku a bude to vůbec největší investice v tomto zdravotnickém zařízení od doby jeho vzniku. 

Hejtman PK také poukázal na to,  že na investice půjde v letošním roce cca 5,5 mld., což je nejvíce  za posledních 10 let, vyčíslil. A přidal informaci o výši finančních prostředků, které šly z krajského rozpočtu prostřednictvím dotačních programů na rozvojové projekty obcí do okresu Plzeň-jih v minulém roce. Činí výši 103, 85 mil. Kč. Jednotliví členové rady kraje následně upozornili a vybídli představitele obcí, aby využili dotačních titulů PK pro svůj rozvoj a projekty, jimiž chtějí zlepšit infrastrukturu nebo život obyvatel. Náměstek hejtmana Petr Vanka připomněl dotační titul zaměřený na havárie, dále Program stabilizace a obnovy venkova anebo Program obslužnosti venkova, který je zaměřen na modernizaci venkova. „Pro letošní rok jsme u tohoto programu navýšili  finanční prostředky z 10 na 20 mil. Kč. Můžete z něho čerpat  například na zřízení elektronických úředních desek anebo zřízení autonomních prodejen,“ upozornil představitele obcí náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Petr Vanka. Poukázal i na zcela nově vypsaný dotační program Podpora bytového fondu malých obcí, který by měl obcím pomoci s revitalizací stávajících budov v jejich majetku na byty. Alokováno je v něm 30 milionů korun.  

Náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc informoval starosty rovněž o dotačních titulech zaměřených na školství a podporu sportu a dotkl se i tématu převodu nepedagogických pracovníků do fondu zřizovatele, což je v případě ZŠ měst a obcí. „Vím, že to bude pro vás obrovská zátěž, pokud se toto nepodaří dořešit. Pro nás jako kraj to máme již spočítáno. Od září do konce letošního roku to je 200 milionů korun a pro příští rok 600 milionů korun,“ vyčíslil náměstek hejtmana Vladimír Kroc. „Dnes jsme dostali prvotní informaci, že dochází k nějakému vyjednávání, že by se měly ve formě nějaké možnosti dotace převést peníze na zřizovatele obecní a něco i do kraje,“ dodal.

Z úst náměstka hejtmana pro oblast sociálních věcí Jana Bozděcha byli představitelé obcí ujištěni, že se kraj bude starat a investovat do objektů sociálních zařízení, která sám v jejich okresech provozuje. Na okrese Plzeň-jih to je Centrum sociálních služeb ve Stodě, Domov klidného stáří v Žinkovech a Domov pro seniory Vlčice, kde Plzeňský kraj počítá s realizací projektu na rozvoj tohoto areálu.

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup starosty informoval o záměrech modernizace Stodské nemocnice. „Chceme výrazně zlepšit péči o pacienty ve Stodské nemocnici. Plánujeme vybudovat moderní urgentní příjem, který doprovodí i rozsáhlá rekonstrukce výjezdního stanoviště záchranné služby, a to vše v hodnotě 170 milionů korun. Zároveň bychom rádi využili prostory po bývalé porodnici, kde bychom chtěli vytvořit nadstandardní nemocniční pokoje, protože víme, že o ně mají pacienti velký zájem,“ řekl představitelům obcí T. Soukup. 

Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy řekl starostům, že na opravy silnic II. a III. třídy, kterých kraj spravuje v jejich okrese 767 km, by mělo z krajského rozpočtu jít 218,5 mil. Kč.  Rekonstrukcí projde např. most v Prádle (26 mil. Kč), bude pokračovat čtvrtá a pátá etapa rekonstrukce silnice II/117 Lipnice – Spálené Poříčí (27 mil. Kč v roce 2025) a bude vybudován průtah Letkovem (27,52 mil. Kč). Už v dubnu letošního roku se také počítá se zahájením opravy povrchu silnice II/180 sjezdu I/27 okružní křižovatky Štěnovice. Opět také vyzval představitele obcí, aby vyzkoušeli naši integrovanou veřejnou dopravu a předli kraji náměty, jak ji dále zlepšit. A také nabídl starostům pomoc SÚS PK s možnou výsadbou stromů na jejich pozemcích podél komunikací  II. a III. třídy. Členem Rady PK Petrem Fišerem, odpovědným za oblast životního prostředí a zemědělství byli přítomní informováni o dotačním Programu vodohospodářské infrastruktury 2025 a jeho titulech zaměřených na podporu výstavby ČOV, vodovodů a kanalizací. Člen Rady PK pro oblast kultury a památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka vyzval starosty, aby využili aktuálně vypsaných dotačních titulů kraje na své projekty. „Od zítřka, tedy od pátku 17. ledna 2025, lze již podat žádosti o finanční podporu projektů obcí do celkem 10 vypsaných dotačních titulů v celkové hodnotě bezmála 100 mil. Kč. Termín pro podání žádostí do dvou klíčových, jimiž jsou dotační titul Podpora kultury v PK 2025 a Zachování a obnova kulturních památek PK 2025 je od 17. ledna do 17. února letošního roku,“ upřesnil radní L. Picka. 

I ve Stodě ředitelka Krajského úřadu PK Štěpánka Szabó starostům předala nové informace  z oblasti postupující digitalizace státní správy a povinnosti akceptovat e-doklady od 1. 1. 2025 i u obcí I. typu, což se projeví zejména při podzimních volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Shrnula aktuální situaci ohledně Digitální technické mapy kraje a společně s náměstkem hejtmana Martinem Rybárem vyzvali  představitele obcí, aby využili v oblasti IT služeb Plzeňského kraje odkaz: SSO KÚPK - přihlášení do Katalog služeb ICT. 

„Na Stod mám krásné vzpomínky z dob, kdy jsem zde pracoval jako lékař. Také tentokrát jsme hovořili o zdravotnictví, školství,  dopravě a dalších tématech. Těší mě, že jsem mohl osobně poznat všechny, kteří přijeli a odpovědět na jejich dotazy z očí do očí,“ komentoval dnešní, v pořadí již čtvrté setkání se starosty obcí, hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan.

Další setkání vedení kraje se starosty měst a obcí se bude konat 25. 2. 2025 od 09:00 hodin ve Stříbře na radnici pro starosty a starostky okresu Tachov (68 obcí) a poslední setkání se uskuteční  11. 03. 2025 v Kulturním domě v Manětíně od 13:00 hodin pro představitele obcí okresu Plzeň-sever (98 obcí).