Jubilejní 25. Tříkrálová sbírka překonala rekord z minulého roku. Koledníci v Diecézi plzeňské, rozkládající se přibližně na území Plzeňského a Karlovarského kraje, vykoledovali 7 639 313 korun, to je o téměř 300 000 korun více než v minulém roce.
V součtu s dary zaslanými bankovními převody sbírka přesahuje 7,9 milionu korun, a to stále ještě probíhá koleda on-line na www.trikralovasbirka.cz. Letošní Tříkrálová sbírka tak znovu potvrdila štědrost a solidaritu veřejnosti při pomoci potřebným spoluobčanům.
Rekordní nasazení
Rekordní byl letos i počet zapečetěných kasiček, které tři králové při koledě nosí na krku – bylo jich 1 627, tedy o téměř 130 více než v minulém roce. Několik desítek z nich bylo umístěno také na veřejně přístupných místech – v obchodech, kostelích či na úřadech. Tříkrálové pokladničky jsou pečetěny na obecních úřadech a zde je po koledě pod dohledem pracovníka úřadu, leckde i samotného starosty, přepočítán jejich obsah.
Zřejmé je, že překonán bude i celorepublikový rekord Tříkrálové sbírky z minulého roku. Ačkoli v některých obvodech ještě sčítání probíhá, již nyní přesáhla sbírka celkově 182 milionů korun, což je již o 7 milionů více než loni.
Kolednické skupinky obvykle zahrnují i více členů než jen „tři krále“, protože nejčastěji koledují děti za doprovodu dospělého, který je vedoucím skupinky. Můžeme tedy odhadovat, že si čas na koledování pro dobro druhých v Diecézi plzeňské našlo okolo 5 000 dobrovolníků.
Na koledu vyráží tři králové jak z velkých profesionálních Charit, provozujících sociální služby, tak z Charit dobrovolných, z farností, a některých spolupracujících pomáhajících organizací nebo škol. Organizátorem Tříkrálové sbírky je Charita Česká republika.
Při jubilejním ročníku vyšli v obou krajích diecéze koledovat i čelní představitelé správy a církve. Pro tento způsob koledování se po vzoru zápisu K+M+B vžívá označení „koleda Kraje + Města + Biskupství“. V Karlovarském kraji se jí s biskupem plzeňským Tomášem Holubem zúčastnila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová a primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. V Plzeňském kraji vyšli s biskupem Holubem na koledu hejtman Kamal Farhan a primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Poděkování koledníkům a dárcům
V Tříkrálové sbírce ale nejde jen o výsledky. Součástí koledování je zápis požehnání K+M+B („Christus mansionem benedicat,“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“) psaný svěcenou křídou a doplněný letopočtem. Každoročním opakováním koledy se vytváří společenství lidí, kterým na sobě vzájemně záleží a kteří společně činí dobré skutky – koledníci věnují svůj čas a energii koledě a dárci zase přispívají na pomoc bližním, to vše ve vzájemně vstřícném setkání. Za toto několikanásobné dobro je vždy třeba upřímně poděkovat.
Není proto divu, že některé Charity organizují také děkovná setkání pro malé koledníky – například v Domažlicích nebo Klatovech.
Vděčnost všem zúčastněným vyjadřuje i ředitel Diecézní charity Plzeň a koledník v jedné osobě Jiří Lodr: „Poděkování koledníkům a dárcům i ode mne je více než na místě. Prožil jsem s vámi na cestě koledy mnoho dní a koleduji s týmem již celých 25 let. Jsou to cesty lidských setkání, vzájemné navázání přátelství, zprostředkované požehnání domů a bytů, naslouchání vašim radostem i starostem a hledání cesty pomoci, zapojení skvělých organizátorů a koledníků, kteří chtějí přinášet radost a zpívat. Přátelé, jsem plný vděčnosti a moc za každého z vás děkuji. Za všechny dárce, za vás koledníky, za vaše rodiče, za koordinátory, za naše týmy. Bohu chvála a dík a jsem naplněný radostí, že můžeme budovat trvalé hodnoty vztahů mezi námi a že nám pomáháte nést břemeno úhrad potřebných nákladů služeb, které umí pomáhat. S láskou Jiří Lodr.“
Komu Tříkrálová sbírka pomáhá
Tříkrálová sbírka pomáhá v sociálních službách Charit starajících se ohrožené skupiny lidí, jako jsou senioři s omezenou soběstačností, handicapovaní, matky s dětmi v tísni, lidé bez domova, rodiny s nízkými příjmy, dlouhodobě nemocní, děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a mnozí další. Část koledy je vynakládána i na přímou pomoc lidem nebo dětem v těžké životní situaci vytipovaným místní farností nebo školou.
Mezi ně patří například Honza ze Starého Plzence. Před necelými čtyřmi roky měl vážný úraz, po němž mohl hýbat pouze hlavou. „Aby se mohl vrátit domů, bylo třeba mnoho nákladných bezbariérových úprav a výtahová plošina. Když se vrátil, začal s rehabilitacemi, které jsou také drahé, protože je třeba rehabilitovat v podstatě stále. Dar z Tříkrálové sbírky mu pomohl v roce 2023 a 2024,“ přibližuje využití koledy Marie Laiblová, koordinátorka Tříkrálové sbírky ve Starém Plzenci. Honza tak může soustavně pracovat na zlepšení svého zdravotního stavu a vytyčovat si nové cíle, sám k tomu říká: „Do budoucna se chci soustředit především na trénink takových pohybů, které by mi pomohly dostat se sám do opory loketních zámků a zesílil jsem tak, abych se sám dostal do sedu nebo se otočil na posteli.“
Velkým Charitám zas Tříkrálová sbírka pomáhá hradit nutné investice do vybavení pro zkvalitňování služeb klientům, na něž by jinak neměly dostatek finančních prostředků. Oblastní charita Ostrov například koledovala se záměrem výměny již nevyhovující bezbariérové venkovní plošiny pro seniory z charitního domova pokojného stáří v Hroznětíně. Farní charita Karlovy Vary potřebuje pořídit automobil pro převozy klientů Týdenního stacionáře – certifikovaného pracoviště pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Městská charita Plzeň bude vedle podpory svých sociálních služeb pro lidi bez domova, matky s dětmi v tísni a individuální podpory dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí investovat do pořízení automobilu pro svou Charitní ošetřovatelskou službu, zajíždějící za nemocnými do jejich domácího prostředí.
Jak se koleda rozděluje?
65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v případě plzeňské diecéze jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % připadá na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.
Co je dobré vědět?
Diecézní charita Plzeň (DCHP) je církevní právnická osoba zřízená biskupem diecéze. Jejím posláním je pomoc lidem v nouzi bez rozdílu barvy pleti, náboženství či národnosti. Součástí DCHP jsou Charity s právní subjektivitou poskytující spolu s DCHP sociální služby na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Rodinu Charity tvoří i Charity dobrovolné a dobrovolníci z farností za podpory kněží diecéze. V roce 2023 v DCHP pracovalo 587 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr a dalších 160 zaměstnanců na vedlejší pracovní poměr. Ve stejném roce DCHP poskytla pomoc více než 14 000 klientů, mnohým z nich opakovaně. Celkové náklady na vynaloženou pomoc v charitních službách na území diecéze činily 445 milionu korun. Jak dodává ředitel DCHP Jiří Lodr: „Jistě je patrné, že zajistit zdroje není jednoduchý úkol. Jako dárci Tříkrálové sbírky nám spolu s dotacemi od státu, krajů, měst a úhrad od klientů pomáháte pomáhat. Dárci, i všichni zapojení do Tříkrálové sbírky, jste s námi na jedné cestě pomoci člověka člověku s pomocí Boží na našich cestách.“
Více o charitních službách a charitní síti v diecézi naleznou zájemci na webu www.dchp.cz. Podpořit Tříkrálovou sbírku je stále možné on-line na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz, kde jsou pro návštěvníky připraveny i veškeré doprovodné informace.