PLZEŇSKO

První ročník soutěže Staropramenu Výčepní 2024 vyhrál Plzeňák

Společnost Pivovary Staropramen rozšířila program certifikace provozoven o další projekt, a to ocenění Výčepní 2024. To dává příležitost talentovaným výčepním napříč Českem a oceňuje toho nejobratnějšího.


Dvacítka nejlepších se utkala při slavnostním finále 13. listopadu. Historicky prvním vítězem se stal Marek Budek z Potrefené Husy v Plzni.

Pivovary Staropramen chtějí konzumentům svého piva dopřát ten nejkvalitnější zážitek, proto od loňska vybrané provozovny zařazují do programu certifikace. Ty musí splňovat přísné podmínky, od čistých trubek až po dokonalé znalosti personálu o podávaném pivu. „Přemýšleli jsme, jak s certifikovanými restauracemi, hospodami a bary dále pracovat – jak je zviditelnit a motivovat. Proto jsme přišli s historicky prvním programem Výčepní 2024, do kterého jsme pozvali všechny certifikované provozovny. Většina z nich se této příležitosti nadšeně chopila,“ popisuje Michaela Kučerová, Customer Marketing On Trade Manažerka společnosti Pivovary Staropramen. 

Vítěz získal ceny v hodnotě desítek tisíc korun

Každá z certifikovaných provozoven mohla do soutěže vyslat jednoho zástupce. Ti se měli v první fázi natočit, jak čepují pivo. Všechny z nich obchodní sládci navštívili i osobně, aby kvalitu ověřili na vlastní oči. Na základě zaslaných videí a osobního hodnocení odborná porota, složená z předsedkyně Michaely Kučerové a obchodních sládků Vojtěcha Slivoně, Michala Meduny, Rudolfa Schaffera a Marka Hrdličky, vybrala 20 nejlepších výčepních, kteří poměřili síly během finálového večera 13. listopadu. Výčepní zařízení ovládl a vítězství si získal Marek Budek z Potrefené Husy v Plzni. „Konkurence byla opravdu veliká. O to více si vítězství vážím. Rád jsem se potkal s kolegy z celého Česka a věřím, že pohár si hrdě vystavíme u nás v restauraci, kde na něj budeme koukat při čepování každého dalšího piva. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který mě podporoval i na dálku,“ říká vítěz Marek Budek. 

Výherce získal řadu hodnotných cen, včetně poukazu na dovolenou v hodnotě 30 000 Kč a vybavení své provozovny ve stejné finanční výši. Součástí programu finálového večera byla například také live cooking show v podání známých tváří z pořadů Peče celá země a MasterChef nebo AI fotokoutek s pivní tematikou. Celou akcí hosty provedli moderátoři z rádia Evropa 2 Ondřej Urban a Petr Říbal.

Rozhodovala příprava skla, správná míra i pěna bez bublin 

Kritérií, na která se při hodnocení čepování hledí, je celá řada. „Základním předpokladem pro správně načepované pivo je čisté, mokré, vychlazené sklo a správná manipulace s?ním. Při samotném čepování sledujeme mnoho různých kroků, například malý odčep na začátku, čepování pod pěnou a na konkrétní míru. Velmi důležitý ukazatel je výsledná krémová  pěna bez bublin. Dále se zaměřujeme na styl servírování,“ líčí Michaela Kučerová. 

Porota posuzovala dva nejčastější styly čepování, a to hladinku a šnyt. U hladinky výčepní nejprve čepuje dostatek pěny, a následně pod ni pivo. To pomůže zachovat říz i čerstvost. Správný šnyt lze poznat podle dodržení poměru 2:3:1, tedy 2 díly piva, 3 díly pěny a 1 díl sklenice zůstává volný. Jednotlivým soutěžícím porotci při čepování piva měřili i čas, ten by ale hrál roli jen v?případě, že by dva soutěžící podali maximálně vyrovnaný výkon, k čemuž v průběhu večera nedošlo. Porota nicméně zhodnotila, že pivo špičkové kvality ochutnala od všech dvaceti soutěžících.