Lucie Urbanová, která bydlí se svou rodinou v jedné vesničce u Klatov, dostane od Ježíška novou kamarádku nebo kamaráda.
Devětačtyřicetiletá úřednice se zapojila do projektu homesharing a bude se pár hodin v týdnu starat o dítě se zdravotním handicapem. Opravdoví rodiče si od intenzivní péče na pár hodin odpočinou a naplno se budou věnovat jiným věcem. „Vnímám to jako osobní výzvu, možnost dělat kamarádku dítěti a pro sebe naplnit volný čas smysluplně. Také vidím smysl v tom, že moje aktivita alespoň trochu uleví rodičům dítěte, popřípadě přinese něco pozitivního dalším sourozencům v rodině,“ uvádí Lucie Ubranová, která pracuje jako úřednice na Městském úřadě v Klatovech. Homesharing představuje přirozenou formu podpory pro rodiny s dětmi s handicapem. V rámci projektu absolvovala přípravu hostitelů, kterou v Praze organizuje občanské sdružení Děti úplňku.
Lucie svoje studium pokaždé zaměřovala na práci s dětmi, která je jí blízká od malička. O projektu homesharing se dozvěděla na sociálních sítích. Informace byly doplněny fotografiemi holčičky, kterou znala už ze školky. V té době už uvažovala o tom, že by se ve svém volném čase občas mohla věnovat hostitelství nebo se starat o děti z dětského domova. Nakonec se rozhodla pro homesharing. Ohledně propojení s konkrétním dítětem si nenastavila žádné svoje představy. „Vše ponechávám na pracovnicích organizace MAS Pošumaví, které podle mého profilu hostitele vyberou nejvhodnější pečující rodinu s dítětem. Věřím tomu, že v průběhu adaptačního procesu se postupně na dítě naladím a vše se bude vyvíjet tím nejlepším způsobem,“ uvádí LuckaUrbanová.
Všichni z projektu homesharing doufají, že se Lucka propojí s novou kamarádkou či kamarádem stejně výborně jako Radka Görnerová se Stelčou, které se začaly potkávat v září tohoto roku, kdy spolu strávily první odpoledne a od té doby už se potkaly sedmkrát.
Stelinka jezdí s Radkou do velkého domu v obci Rohozno u Klatov, kde Radka bydlí u svého přítele. „Nadšení, že Radka přijede, projevuje radostným poskakováním s fotkou u zrcadla a netrpělivým běháním k oknu, kde ji vyhlíží,“ uvádí maminka osmileté Stelči Jana Myslivcová z Klatov. Při prvních setkáních s nimi byla adaptační průvodkyně Pavla Skalová. Stelinka si s sebou nosí komunikační pas, kde jsou nejdůležitější informace, například s tím, co má ráda, jak se s ní co nejlépe domluvit, čeho se bojí, jaké jsou její zvyklosti apod. Zalaminovanou má také fotku nové kamarádky, ve které záhy vycítila dobrého člověka. Podle Marie Homolkové a Jany Javorské z MAS Pošumaví se projekt homesharing v kraji účinně funguje a je stále více známý, proto se do něj zapojují další rodiny a hostitelé.
Do projektu je nyní zapojených sedm primárních rodin, které mají handicapované dítě, dvě proškolené hostitelky a další se ještě letos zapojí do příprav.