Plzeň rozdělí 15,7 mil. Kč v letech 2026–2029 na dlouhodobé programy prevence rizikového chování, resocializace a léčby závislostí. Podpořeny budou např. Salesiáni, Spolek Ulice Plzeň, POINT 14, Centrum adiktologické prevence a Ledovec.
Plzeň rozdělí v příštích čtyřech letech 15,7 milionu korun na projekty, které mají udržet děti a mladé lidi dál od problémů a zároveň pomoci lidem se závislostmi. Balík peněz je součástí čtyřletého dotačního programu pro období 2026–2029, který na konci prosince 2025 schválilo zastupitelstvo města.
Dotace půjdou z rozpočtu Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení. V průměru jde zhruba o necelé čtyři miliony korun ročně.
„Naším cílem je předejít společensky nežádoucím jevům, a tedy jejich nejzávažnější formě – trestné činnosti.“Tomáš Kotora
Podle radního Tomáše Kotory město upřednostňuje dlouhodobé programy. Podpoří primární prevenci rizikového chování dětí a mládeže, resocializační programy pro mladistvé i dospělé a projekty zaměřené na prevenci a léčbu závislostí přímo v Plzni.
Na které organizace peníze míří
Mezi podpořené projekty patří mimo jiné:
Salesiánské středisko mládeže – DDM (volnočasové aktivity a práce s dětmi a mladými lidmi – více na sdbplzen.cz),
Spolek Ulice Plzeň,
POINT 14 (služby pro lidi se závislostí a pro osoby ohrožené závislostí – více na point14.cz),
Centrum adiktologické prevence (kontaktní a nízkoprahové služby pro osoby s problémy spojenými s užíváním návykových látek – informace na cap-plzen.cz),
Ledovec (služby a programy spojené s duševním zdravím, prevencí a destigmatizací – více na ledovec.cz).
Část z těchto služeb přesahuje hranice města a pracuje s klienty v Plzni i v širším okolí Plzeňského kraje.
Program běžel už letos, peníze se uvolní od roku 2026
Program je nastavený na roky 2026–2029. Žádosti o podporu měly organizace podle dotační výzvy zasílat už v srpnu 2025. Město nyní potvrzuje, že s financováním počítá i v následujících letech.
Téma prevence a závislostí patří v západočeské metropoli dlouhodobě mezi sledovaná a pravidelně se objevuje i v rubrice Zprávy Plzeň.
Zdroj: REGIONPLZEN.CZ

