
Ostnák africký je vodní pták z čeledi ostnákovitých žijící v subsaharské Africe. Vyznačuje se kaštanově hnědým tělem, dlouhými končetinami s ostny a schopností pohybovat se po plovoucí vegetaci. Stravuje se hmyzem, červy a korýši.
Ostnák africký je vodní pták patřící do čeledi ostnákovitých, známý pro své výjimečné adaptace na sladkovodní prostředí subsaharské Afriky. Tento středně velký pták, dorůstající délky kolem 30 cm, byl popsán již v roce 1789. Zajímavostí je, že samice bývají o něco větší než samci.
Ostnák africký se vyznačuje nezaměnitelným vzhledem – jeho tělo je převážně kaštanově hnědé s tmavšími letkami, ocasem a pruhem na hlavě. Díky nápadně dlouhým končetinám s ostny a podlouhlými prsty je schopen pohybovat se po plovoucí vegetaci, což mu umožňuje vyhledávat potravu především na hladině stojatých vod nebo slepých ramen řek.
Ve stravě ostnáka afrického dominují hmyz, červi, pavouci a korýši, ale občas nepohrdne ani letící mouchou nebo semeny. Specifickou dovedností je schopnost vytrhávat vegetaci i s kořeny, aby se dostal k bezobratlým živočichům schovaným v kořenovém systému.
Jeho přesuny a změny teritorií jsou značně ovlivněny proměnlivou hladinou vody, a to ho často vede k rychlému osidlování nových záplavových oblastí, dokonce i na vzdálenost stovek kilometrů.
Během sezónních záplav dochází k hnízdění. Samice klade přibližně čtyři lesklá vejce s tmavými vlnkami a veškerou hnízdní péči zajišťuje samec. Vajíčka chrání před vlhkem svými křídly, která jsou k tomuto úkolu speciálně uzpůsobena. Inkubace trvá zhruba 22 až 28 dní.
Mládí ostnáci přicházejí na svět s prachovým peřím a díky samcově vedení se učí nacházet potravu. Mláďata jsou schopna uniknout predátorům ponořením pod vodu, kde dýchací trubici schovají pod hladinu. S otcem stráví 40 až 70 dní, než se osamostatní. Dospělé opeření získají asi po jednom roce.
Tento fascinující pták je k vidění v pavilonu ptáků Safari Parku Dvůr Králové a obývá také volnou přírodu subsaharské Afriky.