
Na Šternbersku bylo otevřeno nové zařízení na výrobu biometanu, které může zásobovat až 2000 domácností. Projekt v Krakořicích realizovala společnost Paseka s investicí 200 milionů korun.
Na Šternbersku bylo nedávno otevřeno nové zařízení na výrobu biometanu, které má potenciál zajišťovat energii pro až dva tisíce domácností. Tento moderní projekt, realizovaný společností Paseka v Krakořicích, by mohl zásadně přispět k rozvoji obnovitelných zdrojů energie v České republice.
Biometanová stanice v Krakořicích byla vybudována s investicí 200 milionů korun. Ředitelka společnosti Paseka, Jana Krasulová, uvedla, že důvodem pro tuto investici byla podpora zemědělské činnosti a snaha o zajištění stabilního příjmu v turbulentní době. Proces výroby biometanu se opírá o reorganizaci bioplynu, který je získáván převážně z cukrovarnických řízků, močůvky a dalších zemědělských zbytků.
Biometan vytvořený touto stanicí zamíří do distribuční sítě společnosti Gasnet, která již provozuje devět podobných zařízení a plánuje jejich rozšiřování. Jan Habart ze sdružení CZ BIOM vyzdvihl potenciál biometanových stanic jako náhradu fosilních paliv; do roku 2050 by Evropa chtěla produkovat 150 miliard kubíků obnovitelného plynu, přičemž Česko by mohlo přispět třemi miliardami.
Ministr zemědělství Marek Výborný vidí v rozvoji energetiky příležitost pro stabilizaci rizik v zemědělském sektoru. Přes tento optimismus v současné době rozvoj biometanových stanic v Česku stagnuje, což Výborný přičítá nedostatečné provozní podpoře. Klíčová by měla být spolupráce mezi ministerstvy a transformace stávajících bioplynových stanic na biometanové.
Perspektivní využití biometanu se nabízí zejména v oblasti dopravy. Tato obnovitelná energie by mohla mít klíčovou roli při snižování závislosti na zemním plynu a přispět k udržitelnějšímu energetickému mixu České republiky v budoucnosti.