Dobrovolnictví má ve FN Plzeň své místo již od roku 2005 a stále se rozšiřuje. Přes sto aktivních dobrovolníků dochází za pacienty, aby je v době hospitalizace rozveselili, zahráli si s nimi karty, přečetli knížku, strávili společně hezké chvíle.
Nejnovějším projektem je rodinné dobrovolnictví a také pomoc pacientům na Neurologické klinice, kteří prodělali mozkovou příhodu. Rozvoj dobrovolnictví ve FN Plzeň nyní ocenilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Pro zajištění dobrovolníků je pro nás zásadní spolupráce s neziskovými organizacemi. Například Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem k nám dobrovolníky vysílá již od samého počátku. Zájemce aktivně vyhledává, proškoluje, uzavírá s nimi smlouvu a pak je propojí s naší nemocnicí, kde proběhne proškolení dle metodiky FN Plzeň s naším koordinátorem dobrovolnictví,“ vysvětluje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová.
FN Plzeň spolupracuje také s Dobrovolnickou Regionální Agenturou DoRA, Loutkami v nemocnici, Zdravotními klauny, Chance 4 Children nebo IFMSA. Cíl mají všichni stejní – potěšit pacienty při dlouhodobé hospitalizaci a odvést jejich myšlenky od nemoci a samoty. Nejčastěji dobrovolníci docházejí na půdu Dětské kliniky, společnost dělají seniorům na LDN, pobytové sociální péči či geriatrii, pacientům na Onkologické a radioterapeutické klinice, Psychiatrické klinice a nově i v provozech dlouhodobé intenzivní péče. Idea je rozšířit dobrovolnictví na další pracoviště.
„Nejnovějším projektem, který jsme spustili jako jediná nemocnice u nás, je rodinné dobrovolnictví. Řada rodin nebo párů hledá smysluplné využití volného času a rádi by udělali radost pacientovi, kterého nikdo nenavštěvuje. Pilotní fázi jsme zahájili letos v červnu, v současnosti máme dva aktivní dobrovolné páry. Vznikly milé vazby a píšou se krásné příběhy,“ doplňuje Andrea Mašínová.
Sílu pomoci a přátelství představuje projekt dobrovolnictví na Neurologické klinice. Dobrovolníci zde pomáhají pacientům po cévní mozkové příhodě nejen během hospitalizace, ale následně i v jejich domácím prostředí, kde jim jsou oporou v návratu do každodenního života. Potvrzením, že jde FN Plzeň v rozvoji dobrovolnictví správným směrem, je ocenění ministra zdravotnictví, které nemocnice získala 28. listopadu 2024. Odborná komise vybírala z dvanácti nominovaných poskytovatelů zdravotních zařízení. Finanční odměnu 150 000 Kč za mimořádné aktivity na poli dobrovolnictví využije nemocnice na podporu dobrovolníků, na nákup nových uniforem nebo pro vylepšení jejich zázemí.
„Dobrovolníci jsou neocenitelným přínosem pro naše pacienty, kteří potřebují útěchu, úsměv nebo prostou přítomnost někoho druhého. Rád bych jim poděkoval, že takto rádi a zejména nezištně, tráví volný čas. Na ocenění od pana ministra jsem nesmírně pyšný a věřím, že nás nenechá usnout na vavřínech, ale naopak motivuje k dalším nádherným projektům,“ uzavírá ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.