PRAHA

Limitovaná Lítačka s designem 50 let pražského metra

Pražský dopravní podnik (DPP) představil limitovanou edici karty Lítačka k oslavě 50. výročí od zprovoznění pražského metra. Inspirací pro design této speciální edice byly unikátní obklady, které navrhl hlavní architekt pražského metra Jaroslav Otruba.

Karty v tomto designu si mohou zájemci pořídit za poplatek 200 korun na několika prodejních místech. Mezi nimi jsou kontaktní centrum Lítačky ve Škodově paláci, stanice metra Letňany a Roztyly, a čtyři infocentra DPP ve stanicích Anděl, Hradčanská, Můstek a Nádraží Veleslavín.

„Pro design limitované edice jsme záměrně vybrali obklady v barvě champagne, jelikož jsou použity ve všech stanicích od Hradčanské po Floru, čímž tvoří spojovací linii,“ vysvětlil Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu.

Karta v tomto designu je vůbec první limitovanou edicí, která se váže k určitému výročí pražského MHD. „Tento design považujeme za reprezentativní pro kulturní a technické dědictví pražského metra, které je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejefektivnějších na světě,“ dodal Hřib.

Pro limitovanou edici vznikly i další návrhy. „Jedním z nich byl motiv prvních vlaků metra typu Ečs, které zahajovaly provoz na nejstarší lince C. Nakonec zvítězil grafický návrh s eloxovanými hliníkovými obkladovými kazetami charakteristickými pro linku A,“ řekl Daniel Šabík, vedoucí tiskového oddělení DPP.

Generální ředitel DPP Petr Witowski upřesnil, že speciální edice Lítačky je dalším příspěvkem k 50. výročí zahájení provozu pražského metra. „Příští rok oslavíme další dvě významná výročí: 150 let od zahájení provozu MHD jako takové a 100 let od zahájení pravidelné autobusové dopravy. Věřím, že se nám podaří připravit další unikátní limitované edice karet Lítačka i k těmto výročím,“ uvedl Witowski.

Nová limitovaná edice karty je vysoce ceněna nejen pro svůj vzhled, ale i pro symboliku, kterou představuje. Připomíná důležitý mezník v historii pražského metra a celého městského dopravního systému.