KARLOVARSKO

Kraslice: Dobrovolní hasiči mají nové garážové stání a záložní zdroj elektřiny (TV Západ)

V úterý 3. prosince proběhlo v areálu kraslického sběrného dvora v ulici Lipová cesta slavnostní otevření dalších rekonstruovaných prostor zdejší Jednotky sboru dobrovolných hasičů.


Historický objekt bývalé továrny Bohland a Fuchs, někdejšího významného výrobce hudebních nástrojů, slouží jako zázemí jednotky založené před 25 lety. 

„Po znárodnění zde nejvíce času byly garáže ČSAD a pod tímto areálem je to tady tak nějak známo. ČSAD skončily někdy v devadesátých letech a poté po pár letech chátrání odkoupilo tento areál, který se v mezičase stal kulturní památkou, město Kraslice a aktuálně zde slouží primárně pro účely sběrného dvora a část prostor, poněvadž je to rozlehlý areál a není plně využíván, tak právě slouží naší jednotce Sboru dobrovolných hasičů,“ popsal starosta Kraslic Jan Šimek. 

Jednotka o 15 členech funguje v prostorách osmým rokem. Rozšíření garážového stání přineslo nejen efektivnější fungování, ale také nemusí jednotka držet další prostory mimo areál. 

„Auta stojí, cisterny správně vedle sebe, nestojí za sebou, což je pro nás taky velké plus, protože jsme jednotkou kategorie JPO II, která má za povinnost výjezd do 5 minut. Takhle jsme ten časový limit stíhali opravdu s odřenou kůží, že jsme museli auta přeskupovat,“ uvedl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Martin Rosocha. 

Při rekonstrukci se podařilo zajistit záložní zdroj energie, který odstranil další výraznou komplikaci. Plně automatizovaný diesel agregát se v případě výpadku dodávky elektřiny do několika vteřin aktivuje a umožní provoz potřebných systémů pro výjezd jednotky. Těch mají místní dobráci zhruba 70 ročně. 

„Bylo to velice složité, protože jsme museli jít potmě přes několikery dveře, které byly zamčené. Když jsme se dostali do té garáže, tak jsme museli všechno ručně vytahovat nahoru a ručně otvírat bránu, závoru. Bylo to velice složité,“ přiblížil původní fungování Rosocha. 

Na záložní zdroj získali hasiči příspěvek 420 tisíc korun od Karlovarského kraje. Samotná rekonstrukce za dva miliony byla zahájena na začátku letošního roku a během zakázky se ještě přesoutěžil dodavatel. Město se pokusilo získat většinu financí zpět z dotací.

„Je to skvělé. Město se podaří kombinací dvou dotací to, že se vrátí prakticky přes devadesát procent vložených prostředků,“ potvrdil starosta. 

Areál je zároveň historickou památkou, pro kterou město hledá využití jen těžko. 

„Stav objektu není optimální. Prakticky zde žádná zásadní rekonstrukce neproběhla snad od války. Takže se budeme snažit postupnými kroky a za pomoci nějakých dotačních titulů, které ale, dá se říci, dost ubývají, ten objekt dát nějak dohromady a je potřeba si přiznat, že využití nebo potřebnost úplně není, takže budeme muset zapřemýšlet,“ dodal Šimek. 

Město vybralo dodavatele projektové dokumentace na záchranu budov areálu. Zásadním problémem je špatný stav rozsáhlých střech, ale v kondici není ani obálka budov.