PLZEŇSKO

Experimentální piva Elektrárna budou nově ve vratných skleněných lahvích

Plzeňská značka experimentálních piv Elektrárna překlápí od začátku roku 2025 své skleněné třetinky do vratných zálohovaných lahví.


Tato změna povede k významnému snížení emisí, ročně tak pivovar nevyprodukuje 10,67 tun CO2. Vratné skleněné lahve doplní v portfoliu další typy obalů – sudy a plechovky.

„Naše rozhodnutí přestat stáčet pivo do nevratných lahví je pokračováním snahy dbát na životní prostředí, a to jak v samotné výrobě, tak i při stáčení a logistice. Kromě snížení produkce emisí ročně neuvedeme na trh více než 57 tisíc kusů jednorázových skleněných lahví, což je zhruba 16 tun skla, které by bylo použito pouze jedenkrát. Kdybychom tyto lahve postavili vedle sebe, vytvořily by řadu dlouhou přes 3 kilometry, tedy od našeho pivovaru až do plzeňské Techmanie. Místo toho nyní budeme piva stáčet do vratných lahví, jejichž životnost by měla dosahovat v průměru sedmi až osmi let," říká Michal Škoda, ředitel experimentálního pivovaru. 

Do vratných lahví se bude plnit základní portfolio piv značky Elektrárna, a to světlý český ležák Ventillbez lepku, citrusový osvěžující Yuzu Ale, oblíbený pivní styl Fruit Sour s názvem Kisseláč Višeň a nealko IPA Proovan, také bez lepku. 

V roce 2023 tvořily 76 % všech obalů značky Elektrárna vratné sudy, nevratné obaly pak tvořily zbylých 24 %. V roce 2025 se díky zálohovaným lahvím pivovar dostane na více než 85 % vratných obalů z celého portfolia. Zbývat budou pouze plechovky, které nyní není možné vracet. Pokud se podaří v budoucnu v Česku zavést zálohový systém i na ně, bude moci Elektrárna svým zákazníkům nabídnout plně cirkulární portfolio. 

Pivní speciály z Elektrárny je možné zakoupit online na Rohlík.cz. Dále pak v Pivotéce v Pivovarském muzeu a Dárkové prodejně v Plzeňském Prazdroji nebo ve vybraných restauracích a barech.