PLZEŇSKO

DD Trnová se mění v terapeutické centrum pro děti s hendikepem

Dětský domov Trnová, který do konce letošního roku pečuje o děti do 6 let, které nemohou být ve své rodině, se mění na Dětské terapeutické centrum Trnová. Péči formou stacionáře zde najde dvacet dětí s hendikepem.


Vedle terapeutického centra zůstane zachováno zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Delfínek.

S koncem roku 2024 končí poskytování ústavní péče pro děti do tří let na základě změny zákona o sociálně-právní ochraně dětí a změny zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, na jejichž základě se ruší právě dětské domovy do 3 let. „S ohledem na to, abychom těmto dětem zajistili péči a mohli jsme jim poskytnout vše, co dosud dostávaly v domově v Trnové, probíhala řada jednání už celý tento rok. Jednali jsme s kolegy z odboru sociálních věcí s úřady, soudy i pěstouny, abychom našli společnou cestu z této nelehké situace, kterou nám připravila legislativa,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup s tím, že transformace DD Trnová byla jednoznačným krokem vpřed.

„Toto centrum bude od 2. 1. 2025 zajišťovat plnohodnotnou kompletní péči o děti s kombinovaným zdravotním postižením, například fyzioterapii, ergoterapii, logopedii, psychodiagnostiku, vč. psychoterapeutické péče, služby speciálního pedagoga a sociálně – právní poradenství pro dvacet dětí, rozdělených do dvou skupin,“ doplňuje Tomáš Soukup. Dětské terapeutické centrum pro děti od 1 do 7 let bude podle něj fungovat jako denní stacionář, bez víkendů a patří mezi zařízení, která v kraji dosud chyběla. „Centrum bude prvním takovým zařízením v Plzeňském kraji, které umožní rodinám s hendikepovanými dětmi využít služeb centra za jakési školkovné. Zaplatí 1500 Kč za dítě měsíčně, stravné na den a ostatní služby bude hradit pojišťovna. Zároveň bude pro dítě zajištěna péče odborníků přímo v centru a rodiče nebudou muset sami shánět odborníka, termín u něj a dítě někam převážet,“ dodává Tomáš Soukup.

Zůstává zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc

Současně s Dětským terapeutickým centrem Trnová zůstane v bývalém domově zachováno také zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Delfínek (ZDVOP). Přijímány zde budou od 2. 1. 2025 děti do 18 let.

„Prostory centra Delfínek byly upravovány v tom smyslu, aby bylo zařízení přizpůsobeno větším dětem až do plnoletosti. Personálně je chod zařízení zajištěn, stávající personál je dostatečně zkušený a kvalifikovaný,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch s tím, že kapacita zařízení bude 8 lůžek. „V případě, že půjde o sourozeneckou skupinu, bude kapacita lůžek devět. Děti budou v Delfínku po dobu dvou měsíců a poté se budeme snažit je umístit do pěstounské péče,“ dodává Jan Bozděch.

Pěstounů je dlouhodobě nedostatek

V Plzeňském kraji je aktuálně 200 zprostředkovaných pěstounů, těch aktivních na přechodnou dobu pak pouze 29. „Potřebovali bychom vyšší desítky možná až stovky zprostředkovaných pěstounů, těch na přechodnou dobu tak kolem dvaceti,“ dodává Jan Bozděch. Podle něj Plzeňský kraj poskytuje společně s pěticí neziskových organizací podporu pěstounům a také aktivně vyhledává nové. „Pěstounem může být v podstatě kdokoliv, fyzická osoba nebo manželský pár. Nerozhoduje vzdělání ani sexuální orientace. Co se týká věku, tam se zohledňuje věk dítěte. Podmínkou je bydliště v ČR a samozřejmě zásadní je zájem dítěte,“ vysvětluje Jan Bozděch. 

O pěstounské péči

Pěstounská péče dlouhodobá je koncipovaná jako stabilní a dlouhodobé opatření a vzniká rozhodnutím soudu a končí nejpozději zletilostí nebo nabytím svéprávnosti dítěte. Za dítě jsou stále rodičovsky odpovědní rodiče, pokud soud neurčí jinak. Soud svěřuje pěstounům dítě na dobu, po kterou trvá překážka bránící rodičům v osobní péči o dítě.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se vyznačuje svojí časovou omezeností a slouží k poskytnutí okamžité pomoci ohroženým dětem. Pomocí tohoto institutu je poskytnut čas rodičům k nápravě svých poměrů tak, aby byli schopni znovu převzít dítě do své péče. V případě, že nedojde k navrácení dítěte do biologické rodiny, je pro něj hledána náhradní rodinná péče právě formou klasické pěstounské péče nebo i osvojením.