Některé čistírny odpadních vod se po zářijových povodních vrací do normálu, ale problémy v Moravskoslezském kraji přetrvávají, zejména v Ostravě. Na obnovu infrastruktury stát plánuje vydat přes 13 miliard korun. Ostrava dostane téměř 600 milionů korun kvůli rozsáhlým škodám.
Díky intenzivní snaze o obnovu se některé čistírny odpadních vod po zářijových povodních vrací do normálu. Přesto však problémy přetrvávají, zejména v Moravskoslezském kraji, kde situace zůstává kritická. Především Ostrava se potýká s významnými škodami na vodohospodářské infrastruktuře.
Na obnovu poškozených čistírenských zařízení a dalších součástí vodního hospodářství stát plánuje vynaložit více než třináct miliard korun. Vláda již uvolnila polovinu této částky v rámci dvou strategických programů. V Ostravě, nejhůře zasaženém městě, je aktuální výše škod natolik rozsáhlá, že město obdrží téměř 600 milionů korun.
V Českých Budějovicích, konkrétně v čističce ve Vidově, se podařilo obnovit provoz relativně rychle. Po týdenní odstávce způsobené zaplavením, čistička opět čistí tisíce kubíků vody měsíčně. V Jihočeském kraji se rovněž podařilo rychle zprovoznit většinu postižených čistíren.
Ostrava však čelí daleko složitější situaci. Na podzim povodně zasáhly čistírnu v Přívoze, což vedlo k vypouštění odpadních vod přímo do Odry. Snahou místní správy je co nejrychleji minimalizovat ekologické škody a obnovit plnou funkčnost celé infrastruktury. Mechanické čištění by mělo být obnovené do konce roku, přičemž plné biologické čištění je plánováno na únor.
Ministr zemědělství Marek Výborný oznámil, že bude vytvořen třetí program na obnovu lesních cest. Prostřednictvím aktualizovaných plánů se vláda snaží efektivně řídit finance a zajistit rychlou obnovu postižených oblastí. Další fáze plánování, včetně schvalovacího procesu návrhů v parlamentu, proběhne koncem listopadu a začátkem prosince.