Zastupitelstvo města Chebu schválilo na svém zasedání ve čtvrtek 12. prosince návrh rozpočtu na rok 2025. Je sestaven jako schodkový, přičemž rozdíl příjmů a výdajů se dorovnává financováním.
Odhadované příjmy jsou ve výši 1,2 miliardy a výdaje 1,4 miliardy korun.
„Pokud se týká příjmů, tak tam zásadní problém byl, že do poslední chvíle jsme si nebyli jisti výši příjmů, protože tam se ta situace mění. Museli jsme změnit i vyhlášku o dani z nemovitostí, protože se změnil zákon a nám se těžko odhaduje, jaký nakonec ten výnos bude, protože zase to pokrývá jinou oblast podnikání a činností z hlediska výběru daně z nemovitostí. Takže to byl jeden takový problém a druhý samozřejmě problém je i ve financování školství a těch věcí, o kterých se tady pořád všude mluví, takže tam to byla velká otázka. Na druhé straně sice je mírně schodkový, ale my máme rezervy, takže to pokryjeme financováním, takže nepotřebujeme cizí zdroje. Je to pokrytí potřeby a všechny jsou z vlastních zdrojů města, což považujeme za nejdůležitější,“ uvedl starosta Chebu Jan Vrba.
Velké zvažování při plánování výdajů panovalo v oblasti modernizace komunikací na větších sídlištích.
„Tam je záležitost taková, že ta sídliště všechna už jsou z hlediska dopravy, zejména dopravy v klidu, koncipována zastarale, takže se to musí obnovovat. A my tam máme takové situace, že některé skupiny lidí si myslí, že třeba zrovna to jejich místo je to nejdůležitější. Ale my se tam musíme nějakým způsobem posouvat mezi sídlištěm Skalkou, Zlatým vrchem a Na Spáleništi. Takže teď pracujeme především na té Skalce, tak tam chceme dokončit jednu etapu významnou a pak se zase posunout na Spáleniště a zpátky na Skalku. Ale současně mezitím chceme udělat na tom, jak my říkáme na malém Zlatém vrchu, tak tam chceme udělat taky nějakou část na těch komunikacích. Tak to je takový nejsložitější proces, protože na to samozřejmě zdaleka nemáme tolik prostředků, jaká je tam zanedbanost,“ přiblížil potíže panelových sídlišť starosta.
Chybí také dostatečná projektová příprava, přičemž v řadě případů jsou na vině procesní záležitosti.
„Tam je i problém u projektantů, protože se prodlužují lhůty projektů. Já jsem to i s některými konzultoval. Problém je v těch vyjadřovačkách a v těch všech věcech. Teď navíc do toho zasáhl ten nešťastný zákon, kdy vůbec zůstává viset řada těch věcí. Takže i to bylo jedno z kritérií, kterým jsme se museli řídit při sestavování toho rozpočtu,“ popsal Vrba.
Příkladem může být i velká investice do přemostění v místě tzv. červené lávky do Hájů.
„Protože tam jsme příliš dlouho čekali na vyjádření Správy železnic a Českých drah. To je prostě obrovský problém. Jednání s nimi, kde potřebujeme do výpůjčky jejich pozemky, některé budeme muset kupovat a všechny tyto věci projednat, tak to tam trvalo déle, než jsme si mysleli. Takže teď už se tam chýlí k tomu, že budeme moci požádat konečně o dotaci se všemi podklady,“ nastínil starosta.
Chystá se také první etapa rekonstrukce Kamenné ulice v historickém centru, která na delší dobu zkomplikuje dopravu v centru města. V té samé ulici se má rozběhnout také víceletý projekt přestavby kláštera Dominikánů na sídlo Základní umělecké školy v celkovém objemu 150 – 170 milionů korun. V rozpočtu příštího roku se počítá prvními 20 miliony.
Investice ve vyšším objemu mají směřovat do školských zařízení.
„Kde budeme rekonstruovat, modernizovat za více než 30 milionů korun jídelnu a související vzduchotechniky a sítě. A to všechno na 1. základní škole. A dál samozřejmě ty běžné opravy, které jsme si naplánovali ve výši asi čtvrt miliardy korun, kde jsme zjistili určitou zanedbanost, rozloženo do pěti let, tak tam budeme dál také pokračovat,“ doplnil podrobnosti Jan Vrba.
Novým trendem, který chce město od příštího roku zavést, je systematické investování do bytového fondu. Ten čítá okolo 1400 jednotek, z nichž zhruba stovka potřebuje komplexnější rekonstrukce. V této kapitole se zvýší objem ze 17 na 22 milionů korun. Opravit by se mohlo několik desítek bytů.
„Je potřeba se o ty byty starat a už je i opravovat v lepším standardu, abychom je i mohli nabízet těm pracovníkům, o které tady máme zájem - doktoři, policisté a podobně,“ komentoval kapitolu starosta.
Pokračovat mají ve stejném objemu i opravy chebského hradu, na které v příštím roce myslí rozpočet 12 miliony korun. Vyšší objem financí půjde také do zeleně. Pozitivně se již projevuje postupná obměna svítidel veřejného osvětlení, kde projekt spěje do finále.
„Tam je třeba říct, že se ukazují poměrně dobré výsledky, kde možná pětadvacet procent se vykazují úspory elektrické energie zatím z toho, co je realizováno. A vzhledem k tomu, že to je nějakých pět milionů korun, tak to už je částka, která je pro ten rozpočet zajímavá,“ spočítal Vrba.
Podrobnou strukturu rozpočtu města Chebu na rok 2025 včetně výhledu na další roky najdou zájemci na stránkách města s odkazem v textové části reportáže.