V Kulturním centru Svoboda v Chebu se ve čtvrtek 9. ledna uskutečnilo tradiční novoroční setkání vedení města s veřejností spojené s oceněním osobností.
U vchodu do hlavního sálu vítali účastníky členové vedení v čele se starostou města Janem Vrbou.
V úvodu akce pozdravil přítomné tajemník chebské radnice Václav Sýkora a pozval na pódium místní skupinu mladých muzikantů The Moodies, kteří zahráli publiku několik písní.
Poté již přednesl projev starosta města, ve kterém nejen popřál všem úspěšný nový rok, ale zhodnotil ten uplynulý. Zmínil například vznik nového odboru kultury, cestovního ruchu a přeshraniční spolupráce, jehož vedoucí se stala Dr. Marcela Brabačová, připomněl velké společenské akce FIJO a Letecký den a poukázal na významné navýšení financí do podpory sportujících jednotlivců i kolektivů, kam byla vyčleněna částka přes 21 milionů korun.
Nezapomněl na některé ze zajímavostí jako například vrácení korouhve s kohoutem na věž kostela Zvěstování Panny Marie na Františkánském náměstí. Vyjmenoval řadu investičních akcí a poznámku věnoval také nedostatku státních policistů, které město nedokáže zcela nahradit činností Městské policie i přes nadstandardní pobídky formou náborových příspěvků. Nastínil priority pro letošní rok, investiční akce i motivační příspěvky ve zdravotnické oblasti.
„Dnešní večer se zde setkáváme také především proto, abychom ocenili osobnosti, které výrazně svojí činností, umem a dovednostmi přispěly k dlouholetému rozvoji našeho města,“ dodal na závěr své řeči starosta Chebu Jan Vrba.
Poté již tajemník přečetl medailonek první oceněné, kterou se stala Jaroslava Havlíčková. Dlouholetá vedoucí taneční skupiny při Základní umělecké škole v Chebu od roku 1991 spolupracuje s Městským dechových orchestrem.S tím procestovala mnoho hudebních festivalů a soutěží nejen po celé Evropě, ale i v zámoří a svými choreografiemi přispěla k získání mnoha významných ocenění tohoto orchestru. Dlouholeté pracovní přátelství jí pojí s dirigentem tohoto orchestru Jiřím Smitkem, který si pro ocenění přišel hned vzápětí.
„Chtěla bych poděkovat všem svým spolupracovníkům, kteří mi pomáhali a hlavně mému kolegovi dirigentovi a samozřejmě také hlavně svojí rodině, že to se mnou tak dlouho vydrželi. A vám bych ráda popřála krásný nový rok a hlavně zdravý rok, děkuji,“ uvedla Havlíčková.
Jiří Smitek začínal po boku dirigenta Václava Kučery a od roku 1994 dechový orchestr převzal a vede jen do současnosti. Celkem zorganizoval pro MDO Cheb na 60 zájezdů do 18 zemí světa (např. Mimo Evropu - Malajsie, USA, Kanada). Jako host byl orchestr pozván v roce 2012 na Mistrovství showbandů do Číny. V roce 2000 se hudebníci vrátili ze světové soutěže v kanadském Calgary s první cenou a zároveň se orchestr stal členem světové asociace těchto těles. Ve své řeči poděkoval paní Havlíčkové, bez které byl dle jeho slov orchestr takto výrazných úspěchů nedosáhl. Poděkoval i svým hudebníkům.
„Chci samozřejmě poděkovat, já ani nevím, jestli jsou to desítky, možná už i stovky muzikantů, vlastně členů města Chebu, kteří vozí slávu města Chebu po světě, kterým velmi děkuji za intenzivní práci. Dneska, když chodí pátky, soboty, furt dokola, takže to jim patří obrovský dík. Všichni určitě znáte, možná jsou ve vaší přízni, takže ví, že jim jen tak něco neodpustím, ale jiná cesta není. Musí to mít svůj řád. A v neposlední řadě děkuji svému týmu a Základní umělecké škole a učitelům základní školy, kteří připravují ty žáky nebo respektive ty muzikanty pro tuto činnost. Moc Vám děkuji za pozornost a mějte se hezky a přeji hezký večer,“ popřál Jiří Smitek.
Třetím oceněným se stal taneční mistr Vladimír Hána. Vyučený automechanik se oddal tanci po absolvování kurzu v roce 1971. Postupně si vytančil se svou manželkou Jaroslavou, která byla jeho taneční partnerkou mezinárodní třídu M. Vystudoval také školu pro porotce a dnes je mezinárodním porotcem v tanečním sportu a také trenérem nejvyšší třídy 1. Kromě trénování se věnuje také choreografii. Vladimír Hána více jak čtyřicet let vede v Chebu základní taneční kurzy pro mládež a zorganizoval 32. ročníků Mezinárodní taneční soutěže GRAND PRIX.
„Všechno je podporováno městem Cheb a proto bych chtěl hlavně poděkovat městu. Chtěl bych poděkovat také, poněvadž tady vidím, že tady je více zastoupeno firem, které právě podporují tuto mezinárodní taneční soutěž, a všem těm firmám bych chtěl také moc moc poděkovat. A chci hlavně poděkovat svojí ženě, poněvadž spolu děláme dál to tancování, děláme tady i taneční kurzy, o kterých se tady již mluvilo. Pomáhá samozřejmě i při všech těch tanečních soutěžích, které pořádám, takže moc děkuji,“ komentoval cenu Hána.
Poslední oceněnou na letošním setkání se stala Marie Lokingová. Po maturitě v oboru chovatel se stala veterinární asistentkou v ordinaci pro malá zvířata a od roku 1996 dosud pracuje v útulku pro psy v Horní Hraničné. Kromě péče o týrané a opuštěné psy zachraňuje i další odložená zvířata. Její neocenitelnou prací je odchyt toulavých psů. Kromě řady povolání, kterými v minulosti prošla, se věnuje i malbě olejem, fotografování nebo jízdám na motorce.
„Pomohli jsme tisíce zvířatům a snad ještě pomůžeme. Chtěla bych poděkovat všem Chebanům, ale nejenom jim, protože nás podporují také lidé i z ostatních obcí a měst. Prostě děkuji všem,“ dodala na závěr poděkování Lokingová.
Přítomným pak požehnal vše nejlepší v letošním roce otec Alvarez a také Libor Buček, administrátor a statutární zástupce chebské farnosti. Následoval společný přípitek a poté focení oceněných osobností s vedením města.