KARLOVARSKO

Cheb: Muzeum odhaluje Ztracené příběhy ze sbírek (TV Západ)

V chebském muzeu probíhá v současné době zajímavá výstava s názvem Ztracené příběhy. U příležitosti letošního výročí 150 let zpřístupnění muzea veřejnosti se tak návštěvníci mohou seznámit s výsledky práce na inventarizaci předmětů, jejichž příběhy jsou postupně odhalovány.


Na zpracování sbírka čeká od roku 1945, kdy se muzeum proměnilo z jazykově německého v české, ztratilo odborné vedení a prakticky všechny evidenční pomůcky. Zůstala pouze jediná inventární kniha.

„Tam byly necelé čtyři tisícovky předmětů, jenom heslovitě zaznamenané. U některých bylo poznamenáno, kdo je sem daroval, kdy nebo za kolik byly zakoupeny, od koho,“ uvedla Michaela Bäumlová, historik chebského muzea a autorka výstavy. 

Více než desetileté hledání v archivech, knihovnách, ale také v digitálních zdrojích institucí, je zatím jen malou částí inventarizace sbírek chebského muzea. 

„Já se obávám, že by mi celý život nestačil. Muzeum má přes šedesát tisíc inventárních čísel, což obnáší zhruba ke stu tisícům předmětů,“ naznačila rozměr historička. 

Předměty muzeum získávalo také od dárců, mezi které patřil i císař František Josef I. a řada chebských umělců a mecenášů své doby. 

„I v dnešní době to funguje, samozřejmě už v menší míře. Je tady i hodně předmětů, které se nakupovaly ještě za Rakouska od místních antikvariátů, což byli většinou renomovaní odborníci. Bylo jich tady poměrně hodně. Máme tady předměty typu zbraní, forem na pečivo, numismatického materiálu a podobně,“ přiblížila Bäumlová. 

Muzejní sbírka vznikala z více zdrojů. Obsahuje městské pamětihodnosti z objektu radnice, dále exempláře z nových městských sbírek založených ve 2. polovině 19. století nebo získané terénním sběrem v ohrožených sídlech a objektech.

„Je tu velké množství předmětů, které se sem dostaly tím způsobem, že byly vlastníkům zabaveny na základě Benešových dekretů nebo později po Vítězném únoru a tzv. akci K v roce 1950, která cílila na řeholní instituce. Plus tady máme vlastně většinu sbírky chebského národopisného muzea,“ vyjmenovala autorka výstavy. 

Mix, i ve své době cenných a hodnotných věcí, doplňují různé zajímavosti, dochované předměty z praktického života, ale i vyložené drobnosti.

„Já mám slabost, tady když se podíváme potom do vitríny, na prasátka, pokladničky. Tato prasátka pochází zřejmě z první poloviny 19. století odněkud od Lokte. A je to zřejmě regionální produkce. Daroval to sem pan profesor Schmidt, gymnaziální profesor a amatérský umělec, jehož busta se dochovala v našich sbírkách také,“ dodala Bäumlová.

Výstava v přízemí chebského muzea ukazující práci na hledání příběhů exponátů ze sbírek bude otevřena do 9. března roku 2025.