KARLOVARSKO

2005 – Cheb: Hrad získal komplexní studii záchrany a využití (TV Západ)

Chebská radnice má už k dispozici komplexní studii záchrany a využití zdejšího románského hradu.


Tento strategický materiál pro ni vypracovala specializovaná architektonická kancelář, která se podílí na úpravách řady historických památek v Čechách i v zahraničí, a to například pražského Vyšehradu, francouzského města Valenciennes nebo některých hradů v Itálii.

„Asi to podstatné je, že máme dokument, který nám umožní hrad opravovat, udržovat koncepčně. Jsou to samozřejmě veliké náklady. Není to otázka jednoho roku, je to záležitost dlouhodobá a myslím my si musíme ujasnit, co je prioritní a jak budeme postupovat,“ uvedl ke studii místostarosta Chebu Václav Jakl. 

Jedním ze zásadních závěrů studie je potřeba výrazného oživení hradu. V letních měsících by se zde mělo konat mnohem více kulturních akcí, tedy třeba divadelních představení a koncertů než doposud. Navrženo je proto vybudování nového jeviště a hlediště, které by dokonce mohly být zakryty lehkou plachtovou konstrukcí. Podstatným způsobem by se měla do budoucna zlepšit také prezentace hradu i úroveň zdejších výstavních expozic.

„Musí tam zásadním způsobem dojít k rekonstrukci expozic. Musí to být audiovizuální rekonstrukce, které od všech věkových skupin, ať to jsou senioři nebo dětské výpravy, prostě dokáží tu historii prezentovat. Musí tam být vyhovující občerstvení, kavárna s výhledem na ten hrad,“ vypočítal hlavní úkoly autor studie architekt Tomáš Šantavý.

Studie se ale nezabývá jenom využitím hradu v následujících letech, ale také stavebními úpravami, které zde bude potřeba provést.

„Ta studie je hodně detailní. Ona detailně propracovává opravu barokních hradeb, využití paláce, zásadní rekonstrukci kasemat, ale nestaví tam žádné novostavby, naopak očišťuje a dává do pořádku historické stavby,“ přiblížil architekt.

V Chebu se v posledních letech vedla živá diskuse o možném zastřešení hradního paláce, který by pak mohl sloužit k pořádání kulturních a reprezentativních akcí. Mimo jiné zde na toto téma proběhlo sympozium, kterého se zúčastnili tuzemští i zahraniční odborníci. Ani ti se však nedokázali shodnout, zda li palác zastřešit.

„Studie se zabývá tímto problémem a myslí si, že podle názoru moderní památkové péče by zastřešený hrad neměl být. Naopak, že by v tomto volném prostranství měla vzniknout lehká letní scéna asi pro 200 - 250 diváků, ale vlastní hrad že by měl zůstat v té atmosféře, torzem hradního paláce,“ komentoval zastřešení Šantavý.

Studie řeší také to, jak by mělo vypadat technické zázemí hradu.

„To znamená z hledisek zásobování elektrickou energií, zásobování vodou, odkanalizování. Řeší všechny technické aspekty slavnostního osvětlení, veřejného osvětlení, využití toho hradu, řeší i zpřístupnění hradu pro tělesně postižené tak, jak je dnes naprostý trend ve světě,“ podotkl autor studie. 

Některé úpravy se v areálu hradu realizovaly již v minulých letech. Celkovou rekonstrukcí prošla například jedna z historicky nejcennějších částí hradu, románská gotická kaple.

„My jsme doposud používali zásadu v programu rozvoje, že by na hrad mělo být každoročně uvolňováno zhruba pět milionů korun. Ne každý rok byly tyto prostředky vyčerpány. Ta oprava nebo údržba byla prováděna podle toho, co bylo připraveno a byla tu určitá nekoncepčnost. Takže teď si myslím, že bychom měli postupovat daleko uvážlivějším způsobem. A ty prostředky, které by měly být ročně uvolňovány, tak by měly být uvolňovány z rozmyslem,“ dodal starosta Jakl. 

Na Hradě se pracuje i v současné době. Odkopává se zde část navážkového valu, která zakrývá vnitřní stranu hradeb.