KARLOVARSKO

2004 – Sokolov: Muzeum připomíná zaniklé kostely (TV Západ)

V sokolovském zámku je v těchto dnech k vidění putovní výstava nazvaná Zaniklé kostely, kterou připravil plzeňský architekt Jan Soukup.


Expozice připomíná zaniklé i zchátralé církevní stavby na území Karlovarského a Plzeňského kraje, na které připadá zhruba třetina po roce 1945 zničených kostelů v republice. Nejotřesnější bilance se přitom týká Karlovarského kraje, kde v posledních desetiletích zanikly téměř čtyři desítky sakrálních památek. Většina z nich ležela v německy mluvícím obyvatelstvem osídleném příhraničí, kde po válce vzniklo pohraniční pásmo. 

Několik vesnic i s kostely padlo za oběť také vojenskému výcvikovém prostoru, který byl v padesátých letech zřízen na území Slavkovského lesa. Zánik řady církevních památek je rovněž spojen s takzvaným úklidem pohraničí, tedy akcí, při níž se v polovině šedesátých let plánovitě bouraly stavby, které potřebovaly opravit.

Vedle ideologických důvodů se na zániku mnoha kostelů podepsala také lidská lhostejnost. V pohraničí bylo totiž po válce osídleno novým obyvatelstvem, které nemělo k cizímu kulturnímu a historickému dědictví žádný vztah. 

Nejvíce církevních staveb bylo sice zničeno v padesátých letech, ale situace není o mnoho lepší ani dnes. Jen v Karlovarském kraji je v současné době zhruba deset staveb, kterým bezprostředně hrozí zánik. Mezi nejvíce ohrožené patří třeba kostely v Pomezí nad Ohří na Chebsku nebo v Nové Vsi na Sokolovsku. 

Výstava, jejímiž spoluautory jsou Luděk Krčmář a Zdeněk Procházka, bude ve výstavních prostorách sokolovského muzea probíhat až do 28. ledna.