Chebská radnice si nechává zpracovávat studii rozvoje a záchrany zdejšího románského hradu. Jeho úpravy probíhají již několik let, ale město doposud chyběla jasná koncepce.
Chebský hrad, který aspiruje na zapsání na seznam národních kulturních památek, byl postaven ve druhé polovině 12. století na místě slovanského hradiště. Podle odborníků je zřejmě nejcennější pamětihodností ve městě.
„Ta studie bude podkladem pro záchranu chebského hradu. Jak budou probíhat další opravy, rekonstrukce a také samozřejmě, jak bude Chebský hrad využíván. Jde o rozšíření expozic, které tam jsou dnes. Jaké další prostory bude možné otevřít a k jakým účelům bude možné Hrad využívat, jaká představení, jaké zázemí pro představení, pro kulturní vystoupení a podobně,“ popsal místostarosta Chebu Václav Jakl.
Na vypracování studie se městu podařilo získat dotaci z Evropského fondu malých projektů Phare.
„Bude stát 13 000 EUR. Dostaneme devadesátiprocentní dotaci, takže to je pro nás velmi výhodné,“ přiblížil místostarosta.
Některé úpravy byly v areálu chebského hradu již provedeny. Letos byla například dokončena tři roky trvající celková rekonstrukce kaple sv. Martina, Uršuly a Gerharda ze 13. století, která je unikátní tím, že se skládá ze dvou stylově různorodých pater, dolního románského a horního gotického. Několik let se už také vede odborná diskuse o možném zastřešení císařského paláce, který je další historicky velmi cennou částí hradu.
„Ten ovšem už není zachován, takže jde o to, jak postupovat, aby vydržel i pro budoucí generace,“ dodal Jakl.
Koncepční studie záchrany a rozvoje hradu má být hotova do konce ledna příštího roku.