KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Dějepisná soutěž měla 13. ročník (TV Západ)

Gymnazisté ze všech koutů České republiky se 1. prosince sešli na chebské Ekonomické fakultě. Konala se zde totiž tradiční dějepisná soutěž, kterou pořádá místní gymnázium.


Celostátní soutěže se letos zúčastnilo 43 tříčlenných družstev z 41 gymnázií. Dva týmy zde měla pouze pořádající škola a gymnázium ze Strakonic, které zvítězilo v loňském ročníku. Tři kola otázek z českých a slovenských dějin společně připravili manažer chebského gymnázia Miroslav Stulák, populární reportér Stanislav Motl a přední český historik Petr Čornej.

„Letošní ročník je už třináctý a týká se problematiky druhé světové války a protektorátu, vlastně širšího období od Mnichova do 9. května 1945,“ popsal předseda soutěžní poroty Čornej.

Letošní ročník měl velice dramatický průběh a o vítězi rozhodlo až závěrečné třetí kolo, ve kterém prokázali nejlepší znalosti studenti z klatovského gymnázia. Druhé místo si z Chebu odvezl dlouho vedoucí tým z Litoměřic a třetí skončili obhájci loňského i předloňského prvenství ze Strakonic.

„Vždy bývá na vysoké škole považováno 66 % úspěšnosti za práh, kdy se člověk na tu školu dostane, v zásadě. Takže tady, kromě asi čtyř gymnázií, dosáhly této mety všechny týmy,“ prozradil historik. 

V těžké konkurenci gymnazistů z celé republiky se neztratili ani reprezentanti škol z Karlovarského kraje. Tým sokolovského gymnázia obsadil výborné čtvrté místo, domácí pak skončili na solidní sedmnácté příčce. 

Studenti chebského gymnázia, kteří se na organizaci dějepisné klání podíleli, vybrali mezi účastníky také Miss a Missáka soutěže. O zhodnocení letošního ročníku jsme požádali nestora mezi porotci bývalého profesora dějepisu na turnovském gymnáziu Jana Touše, který je sice už v důchodu, ale na chebskou soutěž přesto stále jezdí.

„Kromě prvního ročníku jsem tady byl pokaždé a kromě prvního a druhého ročníku jsem vždycky byl v porotě. Já myslím, že ty znalosti jsou na to, že to je nejnovější doba a že tam je spousta jmen, spousta letopočtů, spousta událostí a že se to učí na konci toho vždy každého školního roku, pokud na to přijde, přijdou ty osnovy, takže ty znalosti jsou velmi dobré. Když tady někdo dokázal plný počet bodů v některých těch testech, tak to zaslouží opravdu obdiv,“ vyzdvihl účastníky Touš.