KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Multiinstrumentalista Jiří Stivín odehrál tři koncerty (TV Západ)

Hned tři vystoupení předního českého flétnisty Jiřího Stivína byla před nedávnem k vidění v chebském produkčním centru v Kamenné ulici. Stivínovo chebské mini turné zahájil večerní koncert pro veřejnost v klášterní knihovně.


O den později se pak uskutečnila dvě dopolední vystoupení pro děti a mládež ze zdejších základních a středních škol. Známý multiinstrumentalista, který se kromě klasické hudby věnuje také jazzu, si pro ně připravil více než hodinový program nazvaný Od baroka po současnost. V přestávce mezi oběma koncerty nám Jiří Stivín odpověděl na několik otázek.

Jaký je program těchto koncertů?

„Tak program koncertů - je to vlastně o flétnách všeho druhu. Takže je to o tom, že ukazuji samozřejmě nástroje ve spojení s různými výtvarnými díly od různých slavných výtvarníků a malířů. A samozřejmě mám to všechno - některé věci mám na videu, některé ukazuji naživo, něco hraji. Samozřejmě improvizuji. Ptám se dětí, takže když chtějí, tak jim odpovím a když chtějí, tak si můžou se mnou taky zahrát. Takže je to takové jako by se vším všudy,“ popsal náplň tématických vystoupení jazzman. 

Improvizujete nebo se držíte scénáře?

„Předem je daná osa videa, tedy toho DVD, které mám natočené a to samozřejmě různě zastavuji a prokládám tím, jak je zrovna potřeba,“ vysvětlil Stivín. 

Jaké publikum chodí na Vaše koncerty?

„Na běžné koncerty chodí běžné publikum. A včera jsem měl tady právě koncert v knihovně a byl moc pěkný. Byla tam bezvadná atmosféra, bylo tam plno kupodivu a byly tam jak mladí, dokonce i malé děti tam byly, které to vydržely, což mě velice potěšilo. Tak samozřejmě klasické chebské publikum,“ zmínil multiinstrumentalista.

Co si sebou vozíte za nástroje?

„Arzenál flétnový, samozřejmě všechny druhy fléten, flétny všeho druhu, co si budeme povídat, všechno, co má nějakou díru,“ uvedl hudebník.

Která hudební období přiblížíte dětem?

„Začne to vlastně barokem a až vlastně po jazzovou muziku. Vlastně všechny druhy hudby, kde se používají různé druhy fléten a saxofonů a klarinetů a takovýchto dechových nástrojů, zkrátka dřevěných,“ uzavřel Stivín.